• Blog

  • Sivrisinekten corona virüs bulaşma tehlikesi var mı?
  • Gönderen:Askar
  • 18-07-2020

Sivrisinekten corona virüs bulaşma tehlikesi var mı?

Yazın büyük oranda artan sivrisinekler, Covid 19 pandemisinde bizim için bir tehlike arz ediyor mu? DSÖ’ nün araştırmasının sonucu ne?

 

Dünya Sağlık Örgütü'nün sivrisineklerin corona virüsü bulaştırma riskine yönelik teorisi ABD'de yapılan bir araştırmayla sonuçlandı. Araştırma önemli bir kanıt olarak tarihe geçti.

ABD'de yapılan bir araştırma, yeni tip corona virüsün (Covid-19) insanlara sivrisinekler yoluyla bulaşamayacağını doğruladı.
Kansas Üniversitesi Biyogüvenlik Araştırma Enstitüsü Yöneticisi Stephen Higgs ve meslektaşlarının, Veterinerlik Fakültesi çalışanlarıyla yürüttüğü araştırmanın ayrıntıları, "Scientific Reports" Dergisinde yayımlandı.

Sivrisineklerin, Covid-19'u bulaştırma kapasitesi üzerine yapılan ilk deneysel çalışma olan araştırmada, yeni tip corona virüsün "Aedes aegypti, Aedes albopictus ve Culex quinquefasciatus" diye anılan 3 yaygın sivrisinek türünde yeniden üreyemediği, dolayısıyla virüsün sivrisineklerden insanlara bulaşamayacağı sonucu elde edildi.

 

DÜNYADA BİR İLK 
Higgs, "Dünya Sağlık Örgütü, kati biçimde sivrisineklerin virüsü bulaştıramayacağını dile getirmiş olsa da çalışmamız, bu teoriyi destekleyen kapsamlı veri ortaya koyan bir ilk" değerlendirmesini yaptı.

Biyogüvenlik Araştırma Enstitüsünde, Rift Vadisi ateşi ve Japon ensefaliti dahil hayvanlardan insanlara bulaşan diğer hayvan patojenleri üzerinde de araştırmaların yürütüldüğü belirtiliyor.

Bloğumuzu beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yeni Gönderiler